fbpx
';

Jak zaaranżować małe biuro, aby pracować wydajniej? Adaptacja akustyczna biura

Jak zaaranżować małe biuro, aby pracować wydajniej? Adaptacja akustyczna biura

Warunki, w jakich przebywają pracownicy biura mogą wpływać na wyniki całej firmy. Z tego względu warto poważnie potraktować kwestię aranżacji (w tym również adaptacji akustycznej biur) otoczenia i umiejętnie rozplanować dostępną przestrzeń, tak, aby uwzględnić potrzeby zatrudnianych osób.

Na początek warto przyjrzeć się ustawieniu biurek – ich nieprawidłowe rozmieszczenie może utrudniać pracownikom wykonywanie obowiązków.

W miarę możliwości wybierajmy miejsca przy oknie, bo dostęp do naturalnego światła jest bardzo ważny dla naszych organizmów. Warto także unikać miejsc, w których pracownik narażony będzie na pracę w przeciągu.

Właściwe wyciszenie pomieszczeń pozwala odciąć nasze biuro od dźwięków pochodzących z zewnątrz. Dzięki temu nasi pracownicy mogą lepiej koncentrować się na obowiązkach, a wydarzenia „zza okna” nie wpływają na nich rozpraszająco. Zdecydowanie podnosi to komfort i zapewnia dużo bardziej przyjemne warunki do pracy.

Skoro mowa o dźwiękach, to trzeba także wspomnieć o akustyce wnętrz. Głośne rozmowy, szum urządzeń biurowych czy stukot obcasów, negatywnie wpływają na wydajność wszystkich pracowników w biurze – a przez to także na wyniki firmy. Aranżując biuro należy szukać rozwiązań, które eliminują, bądź przynajmniej w znacznym stopniu ograniczają te negatywne czynniki. Służą do tego dedykowane panele akustyczne, dźwiękochłonne, lub systemy do wyciszania pomieszczeń. Są one dobierane odpowiednio pod kątem skuteczności oraz estetyki.

Warto pamiętać, że w przestrzeni biurowej znajdują się różne typy pomieszczeń o zróżnicowanej funkcji. Co za tym idzie mają one różne wymagania jeśli chodzi o to jaka jest w nich wymagana adaptację akustyczna. Wyróżniamy następujące rodzaje przestrzeni biurowej: open space, sale konferencyjne, sale multimedialne, salki spotkań, budki akustyczne do rozmów telefonicznych. Są to też: kantyny, chill room, focus room, scrum wall. Każdy z powyższych wymaga indywidualnego podejścia.

Dobrze zaaranżowane środowisko pracy powinno generować optymalne warunki dla pracowników. Uwzględniając ich potrzeby można stworzyć przyjemną przestrzeń, która poprawi atmosferę, wydajność i efektywność.

admin