W poprzednim artykule[1] omówiliśmy system paneli akustycznych o właściwościach wygłuszających, czyli obraz akustyczny. Słowem przypomnienia: wyjątkowość tych obrazów polega na ich bardzo dobrych właściwościach wyciszająco – wygłuszających. Dodatkowym atutem jest możliwość zadrukowania tkaniny tekstylnej dowolnym wzorem. Dzięki temu oprócz pożądanych zmian akustycznych (wygłuszanie biur) otrzymujemy świetnie prezentujące się dzieło dodające uroku pomieszczeniom. Idąc tym tropem „wyjątkowości” dotrzemy do kolejnego produktu akustycznego, z którym warto się zapoznać. Przedstawiamy Państwu panele ścienne flokowane.
Zaczniemy zatem od wyjaśnienia tajemniczego pojęcia flokowanie. Najprościej mówiąc flokowanie to specyficzny proces technologiczny, który polega na nanoszeniu na wybrane, dowolne przedmioty ozdobnej warstwy ze strzyży tekstylnej. Mogą to być zatem produkty drewniane, szklane, gumowe, z tkaniny, z tworzywa sztucznego.
Czym więc jest ta warstwa floku?
Strzyż tekstylna, nazywana również flokiem, to nic innego jak cieniutko pocięte (od 0,3 do 5 mm) włókno z tworzywa sztucznego. Proces flokowania, czyli nakładania strzyży tekstylnej, poprzedzony jest umieszczeniem kleju na całej powierzchni wybranego przedmiotu. Potem za pomocą urządzenia elektrostatycznego na wspominany klej nakłada się flok (czyli cieniutkie włókna z tworzywa sztucznego), który przykleja się prostopadle. Faktura floku przypomina aksamit/welur – zarówno w wyglądzie jak i w dotyku jest to faktura bardzo miękka i przyjemna[2].
Bez wątpienia, tak wyprodukowana warstwa z włókna gwarantuje nam:
- Wytrzymałość na warunki klimatyczne nawet do 7 lat
- Niezmienność koloru przez 6 – 7 lat
- Izolację termiczną (flok o długości 2 mm śmiało może zastąpić styropian o grubości 10 mm)
- Bardzo dobre pochłanianie dźwięku
- Neutralność zapachu oraz nieszkodliwość dla zdrowia
- Niepodatność na kurz oraz pył
- Bezproblemowe utrzymanie w czystości[3]
Jeśli zatem weźmiemy akustyczne (wygłuszające) panele ścienne wykonane z pianki poliuretanowej i połączymy je z tak dobrym produktem jakim jest omówiony powyżej flok to faktycznie otrzymamy wyjątkowy produkt akustyczny – panel ścienny flokowany.
Panele ścienne flokowane bardzo dobrze pochłaniają dźwięk. W zależności od pianki, z której są wyprodukowane jest to klasa pochłaniania dźwięku A lub B. Do produkcji paneli do wygłuszania biur używana jest specjalistyczna pianka poliuretanowa, którą cechuje dobra elastyczność oraz bezpieczeństwo. Oprócz zgodności z powszechnie pożądanymi normami nie zawiera ona szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie ludzi (np. rozpuszczalników).
Z technicznego punktu do ważnych właściwości tych paneli należy wymienić ich odporność na nacisk powierzchniowy. Oczywiście mowa o nacisku krótkotrwałym, po którym panele szybko wracają do formy wyjściowej.
Funkcje paneli akustycznych flokowanych
Oprócz najważniejszej funkcji paneli, jaką jest wygłuszanie, pełnią one również rolę wspaniałej dekoracji. Gama ofertowa jest bardzo szeroka – panele flokowane dostępne są w przeróżnych kształtach, grubościach oraz kolorach. Możliwa jest nawet produkcja dowolnego, spersonifikowanego, napisu/hasła/logo.
Najczęściej wybierany przez nas kształt paneli ściennych flokowanych to sześciokąt popularnie nazywany plastrem miodu. Żywy kolor, estetyczny wygląd pojedynczej sztuki oraz łatwość dopasowywania się paneli składa się na niebywałą całość, którą możemy zobaczyć na powyższym zdjęciu. Na zdjęciu możemy zobaczyć:
- panele różnych kolorów oraz wielkości
- panel z logo
Oczywiście oprócz proponowanych sześciokątów do wyboru mamy całą gamę przeróżnych kształtów paneli flokowanych: trójkąty, kwadraty, prostokąty, koła, ośmiokąty i inne równie ciekawe. Co więcej, dobór paneli o różnej grubości pozwoli nam na stworzenie wyjątkowego projektu 3D – obok takiej kompozycji ściennej nie da się przejść obojętnie. Wygłuszanie biur poprzez wykonanie adaptacji akustycznej kompleksowo.
Montaż paneli ściennych flokowanych jest bardzo prosty. Jedyne czego potrzebujemy to dobry klej i poziomnica. Klej powinien być przeznaczony typowo do tworzywa jakim jest pianka poliuretanowa. Należy nałożyć cienką warstwę na panel i ręcznie przykleić go do ściany delikatnie dociskając dłońmi powierzchnię panelu. I gotowe.
Drugi sposób montażu paneli ściennych flokowanych to montaż za pomocą taśmy magnetycznej. Do tego sposobu montażu potrzebujemy jednak ściany specjalistycznej, czyli pokrytej farbą magnetyczną. Zamiast kleju na panel przyklejamy odpowiedni pasek taśmy dzięki czemu nasze panele stają się mobilne – w każdej chwili, w zależności od potrzeb, możemy tworzyć nowe kompozycje. Montaż magnetyczny pasuje w szczególności do pomieszczeń o zmiennym przeznaczeniu.
Wygłuszanie biur, panele akustyczne do biura, adaptacja akustyczna Warszawa, panele akustyczne sufitowe. Panele akustyczne na ścianę, pianki akustyczne kompleksowo, maty akustyczne, izolacja akustyczna pomieszczeń, pomiary hałasu, projekty akustyczne, wyciszanie pomieszczeń.
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Flokowanie
[dostęp 27.10.2020]
[3] http://w.flock.pl/strzyza-tekstylna,24
[dostęp 27.10.2020]